Як правильно підключити одноколірну світлодіодну стрічку: рекомендації, схеми підключення
При бажанні оформити інтер'єр за допомогою одноколірної світлодіодної стрічки незмінно виникає питання про те, як її вибрати, а також як підключити. Якщо з вибором стрічки покупець може впоратися досить легко, то при підключенні він здебільшого стикається з багатьма питаннями. Нижче розглянемо основні моменти, що допоможуть Вам у підключенні монохромної світлодіодної стрічки.
Вибираємо блок живлення
Основний елемент, необхідний для підключення одноколірної світлодіодної стрічки, - це блок живлення, який перетворює змінний струм 220В на постійний, необхідний LED стрічці, 12-24В. Правильний підбір блоку живлення гарантує безпечну та довготривалу роботу вашої світлодіодної підсвітки. Важливий фактор, на який ви повинні звернути увагу при виборі, - це його потужність. Блок живлення повинен бути більшої потужності, ніж загальна потужність стрічки, що підключається, приблизно на 25-40%. В цьому випадку ви забезпечите нормальну роботу самого блоку та світлодіодів. Якщо поставити блок живлення за потужністю, що дорівнює стрічці, він буде працювати на межі і може вийти з ладу через перегрів. Також важливо передбачити місце для блоків живлення. Їхній розмір залежить від потужності, і його бажано знати заздалегідь. Адже може виявитися так, що у ніші, виділеній для блоку живлення, виявиться замало місця.
Вибираємо поверхню для установки
Встановити одноколірну світлодіодну стрічку можна практично на будь-яку поверхню, проте рекомендується здійснювати монтаж на основу з алюмінію, наприклад, в алюмінієвий профіль, який зможе забезпечити необхідне тепловідведення. У процесі роботи LED стрічка гріється, і висока температура прискорює процес деградації світлодіодів. При перегріві вони починають суттєво втрачати яскравість, їх технічні характеристики поступово погіршуються до повної несправності. Незважаючи на те, що в деяких випадках можна проігнорувати правила тепловідведення, проте не слід цього робити зі стрічками в силіконі, тому що у них тепловіддача здійснюється лише за допомогою підкладки знизу. Якщо Ви встановите таку стрічку на пластмасову або дерев'яну поверхню, то охолодження не буде і стрічка може зіпсуватися вже через 6-8 місяців експлуатації.
Закладаємо виводи живлення
При напрузі 12В втрати потужності у провіднику більше, ніж при напрузі 220В. Це означає, що якщо підключати світлодіодну стрічку послідовно, наприклад, однією смугою в 20-30 метрів, то ближче до кінця стрічки яскравість її світіння буде меншою, а перші сегменти стрічки будуть перегріватися, через що швидше втрачатимуть яскравість. Тому, якщо Ви зробили під стелею лише один вивід живлення для стрічки довжиною 20-30 або більше метрів, то Вам доведеться зробити додаткову роботу, щоб прокинути провід окремо на кожні п'ять метрів стрічки. Таке з'єднання називається паралельним. Знаючи це правило підключення світлодіодної стрічки до ремонту, можна заздалегідь спланувати підведення живлення з таким розрахунком, щоб на кожні п'ять метрів надходило живлення безпосередньо від блока живлення.
Вибір схеми підключення світлодіодної стрічки до мережі 220В
Безпосередньо перед підключенням у людини постає питання: як приєднати світлодіодну стрічку до мережі 220В. Саме тому вам необхідна купівля блоку живлення, який перетворює змінний струм 220В на постійний струм, необхідний стрічці, наприклад, 12-24В. При підключенні важливим правилом є дотримання полярності. Не можна плутати плюс із мінусом, негативний провідник має чорний колір, а позитивний – червоний. З'єднання провідників можна здійснювати за допомогою спаювання контактів або за допомогою спеціалізованих перехідників. Нижче розташована стандартна проста схема.
Існує ситуація, коли необхідно здійснити підключення кількох відрізків монохромної стрічки. Вони можуть бути під'єднані до одного блоку живлення паралельно. При цьому стрічки монтуються паралельно, довжина відрізка має становити не більше п'яти метрів. Відрізати стрічку можна за допомогою розмітки від виробника. Це величина, здатна пропустити струмові провідні доріжки. При збільшенні довжини, навантаження значно перевищить можливе, що стане причиною виходу стрічки з ладу. Не рекомендується з'єднувати відрізки один з одним послідовно. Підключення має йти паралельно від блоку живлення до кожної стрічки. Якщо зробити послідовне підключення двох стрічок до блоку живлення, друга стрічка буде менш яскрава, а перша швидше вийде з ладу.
Різні схеми підключення одноколірної стрічки